ukazanie siły kobiety

Czym jest siła kobiety? No właśnie czym ona jest i czy da się zdefiniować? Zarówno pytanie jak i temat są niezwykle szerokie. Mnogość odpowiedzi ściśle powiązana jest z osobą, która jej udziela i przyjętą przez tę osobę perspektywą. Moim celem jest odniesienie się do tematu przez pryzmat swoich doświadczeń, jak również doświadczeń kobiet i mężczyzn, z którymi miałem przywilej pracować.

Stereotypowe podejście do tematu byłoby w dzisiejszym świecie absurdalne. Zarysowanie go jest jednak konieczne, żeby przedstawić pewne tło i przebieg zmian. Chociaż, jak wszyscy wiemy, takie absurdy jeszcze często są spotykane.

No to zaczynamy.
Żeby nie analizować po kolei stereotypowych podejść do kobiet, postaram się je zamknąć w następującym stwierdzeniu:

…Kobiety są stworzone do zajmowania się domem i wychowywaniem dzieci, do tego powinny dobrze wyglądać, by cieszyć męskie oko, no i oczywiście nie wszystko im wypada…

Oczywiście możemy powiedzieć, że to prehistoria, ale prawda jest taka, że wciąż w dzisiejszym świecie spotykamy się jeszcze z takim podejściem. Posłużę się tylko kilkoma przykładami, które są absolutnie krzywdzące dla kobiet i budują ich obraz funkcjonalnie i przedmiotowo:

• W pewnym wieku nie wypada tak się ubierać…
• Kiedy kobieta mówi podniesionym głosem, to oznacza emocje i histerię; kiedy mężczyzna mówi podniesionym głosem, to oznacza, że jest stanowczy…
• Kiedy kobieta ma wielu partnerów, doskonale wiemy, jak jest nazywana; kiedy mężczyzna robi to samo, to znaczy, że jest niezłym zawodnikiem…
• To kobiety mają dbać o dom, a mężczyzna może im co najwyżej pomóc…

Można by podawać jeszcze wiele podobnych przykładów. Tylko po co?… Wystarczająco często takie bzdury są powtarzane, więc robię STOP. Skupię się teraz tylko i wyłącznie na Sile Kobiety.

No to czym jest siła kobiety?
Największą siłą kobiety jest po prostu KOBIECOŚĆ – to moja perspektywa.

Kiedy kobiecość rozkwita?

• Kobiecość jest odkrywana wraz z akceptacją siebie i swojego ciała;
• Kobiecość rozkwita, kiedy kobieta czuje się bezpieczna;
• Kobiecość rozkwita, kiedy jest partnerem, a nie podległym;
• Kobiecość to także wrażliwość;
• Kobiecość to także opiekuńczość;
• Kobiecość to delikatność;
• Kobiecość to piękno;
• Kobiecość to mądrość;
• Kobiecość to ambicja;
• Kobiecość to pewność siebie i poczucie własnej wartości;
• Kobiecość to akceptacja siebie i czucie się dobrze ,,we własnej skórze”.

Kiedy pojawił się na FB mój post zawierający pytanie:

…Na czym według Was opiera się prawdziwa siła kobiet?…

Otrzymałem następujące odpowiedzi:

Zoja napisała: Mądrość, miłość, dobro, delikatność, zaradność, takt, inteligencja i dużo innych cech dają dla mnie siłę być kobietą.

Iza napisała: To świadomości swojej tożsamości.

Małgosia napisała: Mieć swoje zdanie. Szacunek do siebie. Nie zawracać z wytyczonych celów.

Agnieszka napisała: Pokonywanie ograniczeń narzucanych przez dom, otoczenie. Wyznaczanie własnej drogi.

Jagoda napisała: Miłości ….i szacunku do samej Siebie.

Marta napisała: Wg mnie siła to Męska energia, a Kobiety mają MOC, często nie odkrytą to prawda. Czas żebyśmy zaczęły używać swojej Mocy w żeńskiej energii a jest ogromna ona daje nam lekkość, brak kontroli, kreatywność, spokój wewnętrzny, twórcze działanie zamiast walki, konkurencji, robienia, brania wszystkiego na swoje barki. To inny wymiar działania, w zgodzie z naszą naturą. To pozwala też Mężczyznom być w męskiej energii. I wtedy jest równowaga.

Betina napisała: Delikatność, uczuciowość i SIŁA w jednym ciele. Moc emocji.

Maria napisała: Od nadziei i wiary, którą pokładamy w ludzi, których kochamy.

Kasia napisała: ,,Ta przeogromna moc z Boga, a nie z nas” (2Kor4,7).

Ania napisała: Na tym, że mają dystans do okoliczności i wyzwań oraz wole przetrwania chociaż to tak ogólnie. Bardziej wierzę w siłę człowieka niż siłę definiowaną płcią.

Aleksandra napisała: W wytrwałości.

Mira napisała: ,,Niewiastę dzielną, któż najdzie. Jej wartość przewyższa perły” (Prz. 31,10)

Dziewczyny, bardzo Wam dziękuję za to, co napisałyście. To kolejny dowód, że jesteście świadome swojej siły płynącej z waszej KOBIECOŚCI.

Siła kobiety jest w niej i wyrażana jest tym Kim kobieta jest sama dla siebie. Jak siebie lubi, akceptuje, kocha. To konieczne warunki do tego by piękno i siła kobiety ujrzały światło dzienne, a wtedy świat zewnętrzny dostrzeże coś więcej niż długie nogi, wysportowany tyłek, czy inną CZĘŚĆ KOBIETY. Waszą siłą jesteście Wy – kobiety w całości, a nie po kawałku. Nie definiuje Was żadna część – chyba, że na to pozwalacie najpierw sobie, a później innym.

Kobieta ma gigantyczną siłę w sobie, chociaż nie zawsze potrafi ją odkryć. Zachęcam Was do tego, byście jej szukały w sobie, bo kiedy ją odnajdziecie, Wasze życie nabierze nowego wymiaru.

Na pewno do końca roku opublikuję podcast, który rozwinie temat siły kobiety. Publikacja będzie na moim kanele YT: https://www.youtube.com/channel/UCGL7WkG6GVBj0fPOEJWhEJQ, na który serdecznie zapraszam.

Wspaniałości życzę, Andrzej